Novinky

Nadace ČEZ – poděkování za podporu ve vzdělávání

V rámci grantového projektu “Neziskovky 2024 – profesionální rozvoj sociální péče” jsme v minulém roce byli podpořeni částkou 200 000.- Termín realizace projektu byl od 1. 3. 2024 do 27. 1. 2025 a podle webu ČEZ se jedná o pátý ročník projektu. Grantové řízení bylo určeno pro registrované sociální služby a cílem byl rozvoj a profesionalizace sociální oblasti. 

Do projektu jsme se přihlásili, jelikož je pro nás důležité rozvíjet profesionální přístup ke klientům prostřednictvím vzdělávání odborných pracovníků v přímé péči. Jednalo se o podporu pracovníků z terénních programů, kontaktních center (nízkoprahových zařízení pro uživatele návykových látek) a poradny pro závislosti, která je určena osobám se závislostí a jejich blízkým. Rádi bychom se rozvíjeli mimo jiné i v možnostech podpory celého rodinného systému, jelikož víme, že závislost ovlivňuje i členy rodiny a okolí.

Z příspěvku jsme zafinancovali odborné kurzy pro 9 pracovníků. V rámci poradny pro závislosti se podařilo podpořit pracovníky v započetí (či pokračování) terapeutických výcviků. V kontaktních centrech se jeden z pracovníků vzdělával v tématu zvládání agrese a vzteku, další například v tématu, jak lze vytvářet a hledat s klientem řešení jeho životní situace. Konkrétně se jednalo o rozvoj v rámci těchto kurzů:

  • Somatic experiencing – práce s traumatem 
  • Základní krizová intervence
  • Adiktologické minimum 
  • Jednání s klientem 
  • Prevence relapsu
  • Roční výcvik v ACTu (terapie přijetí a odhodlání, kognitivně-behaviorální terapie (KBT) založené na všímavosti – mindfulness),
  • Výcvik v integrativní rodinné terapii (5letý psychoterapeutický výcvik, práce zejména s celým rodinným systémem),
  • Odborné vzdělávání v metodě zvládání vzteku (40hodinový kurz pro odborníky pracující s násilnými osobami).
  • Úvodní část psychoterapeutického výcviku zaměřeného na řešení (na řešení orientovaný přístup v rámci metod sociální práce – 160h)
  • Hypnoterapie zaměřená na řešení – využití přímých a nepřímých sugescí při spoluvytváření řešení s klienty (160h)

Pracovníci, kteří absolvují odborné vzdělávání, mohou nabídnout klientům komplexnější péči s ohledem na jejich potřeby. Ať už se jedná o práci s traumatizovaným klientem nebo např. rodinnou terapii, tyto odborné znalosti a dovednosti umožňují hlubší a cílené intervence.

Tímto bychom chtěli poděkovat společnosti ČEZ za podporu organizace a pracovníků a možnost rozvoje v přímé práci s klienty našich sociálních služeb.